Praca z czakrą korzenia.

Tak jak obiecałam w poprzednim poście, dzisiaj (w końcu:D) zamieszczę przykładowe techniki medytacji (plus link do testu czakr i sposób na łatwe przypominanie wiadomości). Co prawda, są różne jej rodzaje: można medytować z nastawieniem na daną czakrę, bądź w jednej medytacji przejść przez wszystkie czakry, co harmonizuje cały organizm i relaksuje psychikę. Teraz skupię się głównie na medytacjach powiązanych z czakrą korzenia zwaną Muladhara.

https://i2.wp.com/aromablend.co.uk/store/images/root%20chakra.jpg

Przed przystąpieniem do medytacji warto jest się oczyścić, przy pomocy przykładowych wizualizacji:

  1. Wyobraź sobie, że Twoje ciało zamknięte jest w wysokim naczyniu, po brzegi wypełnionym wodą. Okręć kran z dołu, i wyobrażaj sobie jak poziom wody powoli się obniża. Skup swoją uwagę na linii styku wody i powietrza – ta linia, idąc stopniowo w dół dokładnie oczyszcza Twoje ciało, wymywa je ze wszystkich toksyn, złych myśli i rozluźnia Cię. Podążaj za nią coraz niżej, możesz nawet zauważyć na tafli wody lekkie zanieczyszczenia, które wyszły z Twojego ciała. I tak oczyszczaj się aż do stóp. Możesz powtórzyć, jeżeli potrzebujesz.
  2. Znajdź ciche, spokojne miejsce i usiądź. Wyprostuj się i przyjmij pozycję, która pozwoli ci wytrzymać bez ruchu piętnaście, dwadzieścia minut. Gdy poczujesz w sobie spokój, z każdym oddechem wizualizuj snop białego światła przenikający do , twojego ciała przez czubek głowy. Idź w myślach za tym światłem w dół kręgosłupa. Czuj, jak energia zbiera się u jego podstawy, gdy wstrzymujesz oddech. Z każdym wydechem wizualizuj energię wracającą w górę kręgosłupa. Kiedy energia przechodzi przez każdą czakrę, staje się ciemniejsza, bo zbiera zanieczyszczenia. Zobacz to. Kiedy wreszcie energia wychodzi tą samą drogą, którą weszła, ma już ciemną, mulistą barwę. Wyobraź sobie cały ten cykl kilka razy, a za każdym razem energia wychodząca z czakry korony jest coraz bardziej oczyszczona.

Oczyszczanie czakry korzenia

Cel ćwiczenia

W czakrze korzenia znajdujemy często energie rodziców, gdyż to oni od początku mieli duży wpływ na naszą postawę wobec życia na ziemi. Dlatego zaleca się oczyścić czakrę korzenia z energii matki i ojca. Uzyskujemy dzięki temu większą swobodę kształtowania własnego życia jako ludzie dorośli i do radości z niego, tak jak teraz tego pragniemy.

Afirmacja

Jestem wolny na tyle, że mogę żyć tak, jak tego dzisiaj pragnę.

Przebieg ćwiczenia

1. Usiądź wygodnie na krześle, wyprostuj się, głowę lekko wysuń do przodu. Postaw stopy na podłodze, rozsuwając je na szerokość ramion. Odpręż ciało i skieruj uwagę do wewnątrz

2. Uziem się i zbierz energię w swoim słońcu. [ TUTAJ jak to zrobić] Wpisz następnie swoje imię i nazwisko oraz aktualną datę w połączenie z ziemią i ze słońcem. Przenieś swoją wewnętrzną uwagę do czakry korzenia, a stąd powoli do czakry płciowej, splotu słonecznego, serca, gardła aż do czakry korony. Wczuj się przy tym przez chwilę w każdą z czakr

3. Przejdź teraz ponownie do czakry korzenia i powitaj ją z miłością. Wyobraź sobie poza twoją aurą biały ekran. Utwórz na ekranie obraz swojej matki. Powitaj ją i poprowadź własne uziemienie od tego obrazu.

4. Spraw teraz w swojej wyobraźni, by cała energia płynąca od twojej matki, która zgromadziła się w czakrze korzenia, została przeniesiona do słońca matki na ekranie. Możesz wyobrazić sobie, że energia twojej matki ma określony kolor, a w jej słońcu znajduje się magnes.

5. Spraw, by energia, która płynąc od ciebie, zgromadziła się w twojej matce, teraz wróciła do ciebie, do twojego słońca. Możesz wyobrazić sobie jakiś kolor, a w swoim słońcu magnes. Zwróć uwagę na to, abyś ty sam nie utożsamił się z obrazem na ekranie. Nie zapominaj o oddechu. Podziękuj matce za jej pomoc i spraw, by obraz zniknął. Na koniec zbierz własną energię jeszcze raz w swoim słońcu i wypełnij swoje ciało, aurę i wszystkie czakry nową energią z tego słońca.

Uwaga

Powtórz to ćwiczenie ze swoim ojcem, a jeśli chcesz, to także z innymi osobami, o których sądzisz, że niepotrzebnie dużo miejsca zajmują w twojej czakrze korzenia. Jeśli sprawia ci trudność uwolnienie się od energii własnej matki lub ojca lub gdy nie chcesz się od niej uwolnić, wyobraź sobie, że uwalniasz z czakry korzenia energię „wewnętrznej matki” lub „wewnętrznego ojca”. Stanowią oni w twojej wyobraźni cząstki twojego ojca lub matki, które tkwią w tobie.

Ursula Georgii - "Praca z energiami, aurą i czakrami"

 

Stosowanie mudr

http://www.eclecticenergies.com/chakras/open.php#chakra1

Mudry to są to specjalne ułożenia rąk, które oddziałują na czakry i są pomocne przy otwieraniu ich. Mają one zdolność do przesyłania większej ilości energii do poszczególnych czakr. Aby wzmocnić efekt, warto wyśpiewywać odpowiednią do czakry zgłoskę, dla większego rezonansu.

Złącz koniuszkami kciuk i palec wskazujący ze sobą, tworząc kształt koła. Resztę palców trzymaj luźno (Patrz obrazek). Podczas medytacji intonuj dźwięk LAM.

Wizualizacja z kolorem

Kolorem odpowiadającym czakrze korzenia jest czerwony. Pomocne jest wizualizowanie go na wszelkie sposoby, zwłaszcza wyobrażanie sobie, że np. wlewamy w nasze ciało intensywną czerwień, która powoli wypełnia nasze całe ciało i emanuje czerwonym blaskiem, lub że wdychamy czerwień, która dociera w każdą komórkę naszego ciała. Zanim jednak zaczniemy wizualizować, należy się wyciszyć, skupić na świadomym oddechu, uspokoić się, rozluźnić. Aby na co dzień odczuć wibrację koloru, warto założyć coś czerwonego 🙂

Osho o czakrze Muldahar

Hindusi nazywają to pierwszą czakrą, muladhar. Wielu jest ludzi, którzy żyją w pierwszej czakrze. Po prostu stale jedzą i wydalają. Całe ich życie to nic innego, tylko wchłanianie materii i wyrzucanie materii na zewnątrz, ich życie jest bardzo mechaniczne. (…)

Jeżeli żyjesz tylko po to, aby jeść, w ogóle nie żyjesz. Po prostu czekasz na śmierć. I wybrałeś bardzo małą przyjemność, bardzo zwyczajną przyjemność, jedynie drobne pocieszenie, i na tej małej przyjemności kończysz. A wokoło są ogromne możliwości… Przyjrzyj się swemu życiu. Jeśli jesteś zbyt przywiązany do jedzenia, stań się nieco uważniejszy. To pierwsze poszukiwanie jedności. (…) Kiedy jesz i za bardzo ulegasz obsesji jedzenia, trzymasz się po prostu pierwszej lekcji miłości: elektrony, protony, neutrony przyciągają się wzajemnie, twoje ciało przyciąga inne ciało – materię z zewnątrz. Oczywiście jest pewne spełnienie, bo zawsze, gdy jest jedność, jest spełnienie, jest zadowolenie, ale jest ono bardzo niskie, najniższe. Człowiek powinien nauczyć się wychodzić poza nie.

Dlatego wszystkie religie uczą znaczenia postu. Post nie oznacza głodowania, post nie oznacza, że musisz zabić swoje ciało, że musisz być niszczący, nie. Post oznacza jedynie: daj tylko tyle, ile trzeba, nie więcej, abyś mógł być dostępny na drugiej płaszczyźnie; będziesz mógł stać się dostępny drugiemu ośrodkowi.Jeśli jesteś zbyt opanowany obsesją jedzenia, jedzenie zamknie cię; będziesz tylko materią. Nie trzeba zbyt przywiązywać się do jedzenia, i nie trzeba też zbyt przywiązywać się do postu. Wtedy osiąga się równowagę. A wzrastanie następuje tylko poprzez równowagę.

Osho - "Mapy świadomości"

Dodatkowo 🙂

Teraz już poza medytacją z czakrą korzenia: Właśnie znalazłam fajne ćwiczenie, które jest w celu wyrobienia sobie „kotwicy”, dzięki której nasza podświadomość (która jest magazynem pamięci) przywoła nam to, czego w danej chwili nie możemy sobie sami przypomnieć 🙂

Jest to programowanie narzędzia wspomagającego pamięć.

Zawsze, gdy będę w stanie czuwania i połączę opuszki palca wskazującego, środkowego oraz kciuka, natychmiast przypomnę sobie to, co mi jest w danej chwili potrzebne

Zawsze, gdy zechcesz sobie przypomnieć coś, co uciekło ci z pamięci, połącz wspomniane trzy palce, wyłącz myśli (zaprzestań prób przypomnienia sobie), a w chwilę później znajdziesz potrzebną informację.

Jest to programowanie narzędzia wspomagającego pamięć.
1. Przyjmij wygodną pozycję i zamknij oczy.
2. Zrelaksuj ciało i umysł jedną z dostępnych technik.
3. Powtórz mentalnie kilka razy formułkę opartą na poniższym wzorze:
Zawsze, gdy będę w stanie czuwania i połączę opuszki pal¬ca wskazującego, środkowego oraz kciuka, natychmiast przy¬pomnę sobie to, co mi jest w danej chwili potrzebne
4. Pozostań chwilę w ciszy i zakończ medytację.

Zawsze, gdy zechcesz sobie przypomnieć coś, co uciekło ci z pamięci, połącz wspomniane trzy palce, wyłącz myśli (zaprzestań prób przypomnienia sobie), a w chwilę później znajdziesz potrzebną informację.

 Andrzej Bednarz - "Medytacja - teoria i praktyka"

Test czakr

Jeżeli znasz angielski, możesz zrobić test na stan Twoich czakr. Zawiera on 56 zdań, przy których musisz stwierdzić jak bardzo dane twierdzenie dotyczy Ciebie. -> Chakra Test .

Na dziś to już wszystko 🙂 Pozdrawiam cieplutko w ten (ponownie zimowy) wieczór 😉 Ah, zaznaczam, że wpis może zostać uaktualniony 🙂

Reklamy

2 myśli w temacie “Praca z czakrą korzenia.”

  1. bardzo trudne jest wybaczyc matce….przygotuje sie na jutro na medytacje i mam nadzieje uwolnic zle emocje w stosunku do niej.zycze sobie powodzenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s