Wstępne rozpoznanie czakr

Dzisiaj na półkach wojewódzkiej biblioteki wynalazłam cudowną (na pierwszy przegląd) książkę idealną (tak myślę) dla zielonych: Praca z energiami, aurą i czakrami. 56 ćwiczeń praktycznych. Ursuli Georgii.

Chętnie poruszę temat czakr, ponieważ uważam, że jest on natury niemal duchowej, który można w łatwy sposób odczuć fizycznie. Osobiście wiele razy odczuwałam niewyjaśniony dyskomfort i ucisk w okolicach serca czy brzucha, podczas jakiś niemiłych zdarzeń. To były właśnie zaburzenia przepływów energetycznych w moich czakrach. Według mnie, przydatna może być taka wiedza, bo nie zawsze jesteśmy świadomi siebie i tego, co dzieje się w naszej podświadomości; często zakładamy na siebie różnorakie maski, którymi usilnie i bezwiednie pragniemy ukryć nasze wnętrze. Jednak kiedy choć na chwilę skoncentrujemy się na naszym ciele, będziemy mogli wyczuć jakieś blokady lub bóle (o których pisałam tutaj). Ich analiza będzie bardzo pomocna przy późniejszym wychodzeniu z tych blokad. Do analizy potrzebna jest choć podstawowa wiedza: o położeniu czakr i ich znaczeniu.

http://www.awakentoyourmagnificence.com/chakraReading.html

Opisy czakr przedstawione są od dołu. Treść dodana przeze mnie jest zawarta w nawiasach kwadratowych 😉 A reszta fragmentu z wcześniej przytoczonej przeze mnie książki. ;D Po nazwie czakry wpisałam w nawiasie kolejno odpowiednią mantrę oraz głoskę. Mantrę można mówić, myśleć, śpiewać podczas medytacji, a głoskę po prostu intonować. Nie zaszkodzi spróbować 😉

Czakra korzenia [Lam, U]: połączenie z ziemią, poczucie bezpieczeństwa, kontakty z otoczeniem, siła energii życiowej, wola życia, siła i witalność. [przetrwanie]

Czakra płciowa[Vam, O zamknięte]: emocje, kreatywność, seksualność, potencja seksualna, jakość miłości cielesnej, mentalnej i duchowej.

Czakra splotu słonecznego[Ram, O otwarte]: cel, wola, powrót do zdrowia, wola bycia zdrowym, energia, radość i odwaga, kreatywność i radość życia.

Czakra serca[Yam, A]: miłość, kreatywność, miłość do innych ludzi płynąca z serca, otwartość wobec życia, najważniejsza czakra w procesie uzdrawiania. [miłość bezwarunkowa]

Czakra gardła[Ham, E]: komunikacja, kreatywność, jasno-słyszenie, zdolność przyjmowania wrażeń zmysłowych, samorealizacja w pracy zawodowej i pozycja społeczna, odpowiedzialność za własne pragnienia, samoświadomość. [umiejętność wyrażania siebie, mówienie tego co się myśli]

Czakra czoła[Ksham, I]: wgląd i poznanie, jasnowidzenie (trzecie oko), umiejętność widzenia całości i rozumienie jej, umiejętność przekształcania idei w życie.

Czakra korony[Om, M]: własność, wiedza, prawo do samostanowienia, integracja duchowych aspektów życia, poczucie całości, pokoju i wiary, poszukiwanie sensu życia. [połączenie z kosmosem]

Czakry dłoni: czucie, energia uzdrawiania, kontakt bezpośredni.

Czakry stóp: połączenie z ziemią, obecność w świecie, chodzenie po ziemi.

 

 

Gdy czakra źle działa

 

Blokady czakr mogą rzutować na wiele aspektów naszego życia i różne mogą być ich objawy. Poniżej podaję te psychiczne, mentalne cechy, jakie mogą się ujawniać w wyniku blokad lub dysharmonii (nie rozdzielałam tego):

Czakra korzenia: Osoby, u których czakram podstawy funkcjonuje nieprawidłowo, czują się nie najlepiej psychicznie (lęki, niepewność, dyskomfort, odrzucanie uczuć) i fizycznie(osłabienie, chorowitość, skłonność do nałogów), dręczą sprawy natury materialnej i finansowej (materializm, zachłanność, stawianie pieniędzy na pierwszym planie).

Czakra płciowa: Blokady drugiego czakramu napawają Cię trudnościami w kontaktach damsko-męskich (kompleks niższości z powodowany kompleksjami na tle naszej fizyczności, chorowita zazdrość, zaborczość, unikanie kontaktów fizycznych, blokowanie odczuwania przyjemności). Rzutują na powstawanie problemów i patologii seksualnych, oraz zaburzeń kobiecych, impotencji, schorzeń prostaty. Dodatkowo mogą powodować agresję, chwiejność nastrojów, konfliktowość, frustracje, nieśmiałość.

Czakra splotu słonecznego: Jego zaburzenia są ściśle związane z zaburzeniami fizycznymi, powodują powstawanie ekstremalnych emocji, nagłe zmiany nastrojów, złość, zaburzenia psychosomatyczne. Blokady Splotu powodują słabsze panowanie nad uczuciami i emocjami, powodują niezrozumienie roli emocji, zabijają indywidualność. Rodzą trudności w komunikacji międzyludzkiej oraz brak zrozumienia dla innych (egoizm, wyniosłość, brak miłości, empatii, współczucia).

Czakra serca: Gdy czakram serca zablokuje się, nie potrafisz prawdziwie kochać (kochanie za coś), lub czujesz, iż nie jesteś kochany (opór przed miłością). Jego blokady powodują zagrożenie, samotność, brak akceptacji siebie i innych, zaborczość, chęć posiadania partnera, zazdrość z powodu sukcesów innych. Rodzi się negatywny stosunek do ludzi i świata (pesymizm,czarnowidztwo, upór, sztywność, użalanie się, smutek), uzależnienie od ich aprobaty lub chęć ich kontrolowania. Mając zamknięty czwarty czakram, możesz mieć tendencję do używania rozwiązań siłowych.

Czakra gardła: Blokady na tym poziomie przyczyniają się do małomówności, skrytości i niechęci wyrażania własnych opinii. Gdy czakram gardła jest zamknięty, trudno ci porozumiewać się z ludźmi (uczucie ścisku w gardle, zduszony głos, cichość, lęk przed ludźmi, krytyką, porażką, ich oceną lub też sarkazm, arogancja, lekceważenie innych), nie potrafisz bronić własnej pozycji (brak asertywności), obawiasz się być indywidualnością (brak spełnienia, satysfakcji, apatia, brak zaufania do intuicji, wytworzenie maski, słowotok).

Czakra trzeciego oka: Zamknięcie tego czakramu powoduje trudności z twórczym myśleniem (brak fantazji i wyobraźni, zbytnia logika, racjonalizm, realizacja złych idei, przestępczość, manipulacja, szkodzenie innym). Możesz wtedy postrzegać świat w kategoriach czysto racjonalnych, tłumiąc intuicję (brak wiary w świat duchowy, nietolerancja). Blokady na tym poziomie tworzą fałszywe wyobrażenia rzeczywistości, kłopoty z koncentracją, zapominanie, niezdolność do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Czakra korony: Jeśli twoja czakra korony jest zamknięta, odcinasz się od duchowości (krytykujesz ludzi uduchowionych, brak zaufania do Boga, bezcelowość życia, niechęć do zainteresowania się rozwojem wewnętrznym) uciekasz od rzeczywistości (zamknięcie na ludzi, niekomunikatywność, ucieczka do marzeń, frustracje, złudzenia, arogancja, wywyższanie się).

 

 

Fizyczne dolegliwości

 

Złe działanie kanałów energetycznych powoduje także fizyczne dolegliwości. Ściśle łączy się to z moim wcześniejszym postem, ponieważ blokada czakry powoduje zmianę psychiczną, w konsekwencji odbija się to na ciele fizycznym w postaci chorób. W tamtym poście  pominięty został aspekt czakr, skupiłam się jedynie na negatywnych myślach i ich konsekwencji. Poniżej podaję listę możliwych chorób, jakie mogą wynikać ze złego działania czakr. Jeżeli jakaś Ciebie dotyczy, przeanalizuj jakie mogą być tego przyczyny i zrób z tym coś 😉 Przydatna może być medytacja koncentrująca sie na danym problemie, codzienna modlitwa i afirmacje.

Czakra korzenia: choroby odbytu i jelita grubego, układu kostnego, prostaty, krwi (białaczka), pęcherza moczowego, stawów, uszu, nerek, mózgu (zaburzenia rozwoju, psychiczne),  nadwaga, chorobliwa chudość, nowotwór, obniżona witalność, alergie, astma, zaburzenia czynności układu rozrodczego, artretyzm, bóle pleców, marznięcie.

Czakra płciowa:  Artretyzm, choroby narządów płciowych (impotencja, bezpłodność, oziębłość), choroby przewodu moczowego, choroby krwi i układu limfatycznego.

Czakra splotu słonecznego: Mdłości, bóle i wrzody żołądka, zatrucia pokarmowe, zaburzenie trawienia, zaburzenia pracy wątroby, cukrzyca, bóle w jamie brzusznej, wysoki poziom cholesterolu we krwi, choroby serca,  nadnerczy, oczu, skurcze i tiki nerwowe, zawroty głowy i zaburzenia snu.

Czakra serca: Zaburzenia pracy serca (palpitacje), choroby krążeniowe (nadciśnienie), choroby płuc i oskrzeli (astma, alergia), nowotwory, schorzenia skóry, bóle pleców i ramion, nerwowość, nietolerowanie upałów.

Czakra gardła: Choroby gardła i jamy ustnej (powiększenie węzłów chłonnych, chrypka), jąkanie,  napięcia w barkach, lęki, choroby płuc, jelita grubego, skóry, śluzówek, tarczycy.

Czakra trzeciego oka: Zaburzenia neurologiczne (padaczka, bóle głowy), kłopoty ze wzrokiem,  koncentracją i nauką, choroby kręgosłupa.

Czakra korony: Zaburzenia energetyczne (zmęczenie), epilepsja, choroba Alzheimera, bezsenność, nadwrażliwość na światło i dźwięk, depresje natury duchowej(wewnętrzne rozbicie), silne migreny.

 

 

Wstępna medytacja

 

by Goro Fujita

David Pond w swojej książce Czakry od podstaw prezentuje ciekawą i prostą medytację, pozwalającą pobudzić wszystkie czakry. Sama osobiście z niej skorzystałam i byłam bardzo odświeżona i zrelaksowana po tej sesji, więc polecam 😉

Znajdź ciche, spokojne miejsce i usiądź. Wyprostuj się i przyjmij pozycję, która pozwoli ci wytrzymać bez ruchu piętnaście, dwadzieścia minut. Gdy poczujesz w sobie spokój, z każdym oddechem wizualizuj snop białego światła przenikający do , twojego ciała przez czubek głowy. Idź w myślach za tym światłem w dół kręgosłupa. Czuj, jak energia zbiera się u jego podstawy, gdy wstrzymujesz oddech. Z każdym wydechem wizualizuj energię wracającą w górę kręgosłupa. Kiedy energia przechodzi przez każdą czakrę, staje się ciemniejsza, bo zbiera zanieczyszczenia. Zobacz to. Kiedy wreszcie energia wychodzi tą samą drogą, którą weszła, ma już ciemną, mulistą barwę. Wyobraź sobie cały ten cykl kilka razy, a za każdym razem energia wychodząca z czakry korony jest coraz bardziej oczyszczona.

Możesz teraz przejść do ożywiania każdej czakry. (Przez cały czas miej oczy zamknięte). Kluczem w tej medytacji jest oddech. Mistycy wiedzą, że z oddechem można wchłonąć w siebie wszystko: miłość, jasność, mądrość, odwagę. Skoncentruj się na danym uczuciu i z wdechem wchłaniaj jego energię do swego jestestwa. Wstrzymaj oddech, licząc powoli do czterech, i poczuj, jak ta energia cię przepełnia. Wciągnij ją, zatrzymaj i pozwól jej wypełnić cię, a potem z wydechem wypuść ją na zewnątrz. W tej medytacji posłużymy się kolorami. W ten sam sposób: wdychaj kolor, zatrzymuj w środku, aby wypełnił cię dokładnie, i wydychaj go na zewnątrz, widząc, jak ten kolor z ciebie emanuje.

Pierwsza czakra
Wciągnij promień białego światła aż do podstawy kręgosłupa. Zatrzymaj światło w pierwszej czakrze i wyobraź sobie, że zmienia się w soczystą czerwień. Wstrzymaj oddech i skoncentruj myśli na fizycznej naturze swych zmysłów. Poczuj w sobie pasję, siłę, fizyczność, pełną odwagi energię. Wydychając, promieniuj czerwonym kolorem i czuj jego siłę. Powtórz cykl kilka razy, aż zanurzysz się całkowicie w odczuwaniu pierwszej czakry.

Druga czakra
Ponownie wraz z oddechem wciągnij promień białego światła do podstawy kręgosłupa. Potem wejdź za energią do drugiej czakry, usytuowanej tuż nad wzgórkiem łonowym. Wizualizuj energię przechodzącą w kolor ciemnopomarańczowy. Kąpiąc się w tym kolorze, poczuj w sobie witalność i żywotność. Odczuj swój magnetyzm i pewność, że przyciągniesz do siebie wszystko, czego potrzebujesz. Czuj, jak budzi się twoja zmysłowość, a twoje pięć zmysłów ożywa. Z wydechem wyślij tę pełną magnetyzmu, radosną energię na zewnątrz ku światu.

Trzecia czakra
Zacznij od wciągnięcia promienia białego światła w dół do podstawy kręgosłupa. Potem energia wraca do góry, do okolicy splotu słonecznego, kilka centymetrów poniżej pępka. Jej kolor zmienia się w jaskrawożółty. Czuj, że jesteś osobą obdarzoną zdolnością dokonywania wyborów zgodnie z własną wolą. Poczuj wyraźnie siłę swej osobowości, solidnie zakorzenioną w wyznawanych przez ciebie wartościach i przekonaniach. Osiągnij stan całkowitej niezależności i z wydechem wypuść tę jasność ku światu.

Czwarta czakra
Wciągnij z wdechem białe światło do czakry korzenia, a potem pozwól mu unieść się do okolicy serca. Wyobraź sobie, jak z serca emanuje kolor soczyście zielony. Otaczając się tą ożywczą barwą, czuj, że jesteś osobą pełną miłości i akceptacji. Poczuj, jaka obfitość wszystkiego jest na świecie, i że wystarczy jej dla każdego. Obudź w sobie hojność i dziel się swym sercem ze światem. Miej świadomość, że podejmując decyzje sercem, łączysz swe osobiste i duchowe potrzeby.

Piąta czakra
Białe światło schodzi do podstawy kręgosłupa i wznosi się z powrotem do gardła. Zanurzasz się teraz w niebieskim świetle koloru nieba. Twoje myśli nie są niczym ograniczone, jak niebo. Niech wyobraźnia zaniesie cię aż do nieskończonych obszarów świadomości. Zbudź w sobie zdolność do twórczego postrzegania świata i wyrażania swego prawdziwego ja – autentycznego, uwolnionego od stereotypów kulturowych.

Szósta czakra
Idź za białym światłem do pierwszej czakry, a potem wznoś się z nim poprzez kolejne czakry do trzeciego oka na środku czoła. Promień światła staje się kolorem błękitnym indygo, a ty koncentrujesz się w przestrzeni między oczami. Czujesz mądrość akceptacji życia takim, jakie jest, a przez to czujesz z nim jedność. W tym miejscu widzisz swoje życie z perspektywy ziemskiej, a jednocześnie z wyższej, duchowej. Przestajesz oceniać, po prostu jesteś świadkiem swego życia. Ogarnia cię błogość, gdy jednoczysz się z wyższym nurtem życia, niezależnym od ciebie. Uświadamiasz sobie prawdy płynące z twojej intuicji.

Siódma czakra
Po raz ostatni podążasz za białym światłem w dół przez wszystkie czakry i tym razem pozwalasz mu się wznieść po czakrę korony i na zewnątrz. Zobacz otaczający cię fioletowy blask. Wstrzymując oddech, napełnij się tym światłem. Uświadom sobie, że nie jesteś już samotny jako odrębna jednostka. Jesteś jeden, lecz ze wszystkimi. Poczuj nad sobą duchową opiekę, gdy łączysz się z boskością. Wydychając, oddaj energię swego istnienia boskości i otaczającemu cię światu.

Mając dalej oczy zamknięte, wróć myślą do miejsca, gdzie się znajdujesz. Wsłuchaj się w dźwięki otoczenia, poczuj zapachy. Oddychaj nadal równo i spokojnie. Powoli otwórz oczy i odczuj ożywczą świadomość TERAZ.

 

Jeżeli już wiecie coś o czakrach warto właśnie przystąpić do medytacji, koncentrujących się na poszczególnych kanałach energetycznych. Możecie np. koncentrować się na kolorze czakry i odczuwać pozytywne emocje adekwatne do danej czakry, pobierać je od wszechświata i zachowywać w sobie, mówić w myślach afirmacje itp.

Na koniec prezentuję wam krótką wizualizację oczyszczającą (hah, moja własna :D), która może być dobra tuż przed rozpoczęciem medytacji 🙂

Wyobraź sobie, że Twoje ciało zamknięte jest w wysokim naczyniu, po brzegi wypełnionym wodą. Okręć kran z dołu, i wyobrażaj sobie jak poziom wody powoli się obniża. Skup swoją uwagę na linii styku wody i powietrza – ta linia, idąc stopniowo w dół dokładnie oczyszcza Twoje ciało, wymywa je ze wszystkich toksyn, złych myśli i rozluźnia Cię. Podążaj za nią coraz niżej, możesz nawet zauważyć na tafli wody lekkie zanieczyszczenia, które wyszły z Twojego ciała. I tak oczyszczaj się aż do stóp. Możesz powtórzyć, jeżeli potrzebujesz. Jak dla mnie takie coś jest lepsze od medytacji oczyszczającej ze słupem światła, albo białą piłeczką która wpuszczasz górą, a wychodzi od dołu cała brudna od toskyn. W tej medytacji nie trzeba sobie wyobrażać jak biała piłeczka po kilku wrzutach wychodzi coraz mniej zabrudzona. A ja chwilami miałam z tym problem 😀

Już niedługo zamieszczę jakieś inne ćwiczenia medytacyjne z czakrami. 🙂
Pozdrawiam cieplutko 🙂

Reklamy

3 myśli w temacie “Wstępne rozpoznanie czakr”

  1. Dzięki 😉 Właśnie skończyłam 19 lat. Pamiętaj, nigdy nie zakładaj z góry, że coś Ci się nie uda. Przytoczę Ci słowa Sławomira Miki, które niedawno otrzymałam na maila w ramach subskrypcji:
   „Tysiące razy bardziej prawdopodobne jest, że
   w życiu osiągniesz sukces, niż że poniesiesz porażkę.
   Świat przyciąga Cię do światła, sukcesu i będzie to
   robił ciągle, aż go osiągniesz. Sukces i szczęście są dla
   Ciebie tak naturalne, jak woda dla oceanu.”
   Pozdrawiam!:)

  2. Dzięki 😉 Właśnie skończyłam 19 lat. Pamiętaj, nigdy nie zakładaj z góry, że coś Ci się nie uda. Przytoczę Ci słowa Sławomira Miki, które niedawno otrzymałam na maila w ramach subskrypcji:
   „Tysiące razy bardziej prawdopodobne jest, że
   w życiu osiągniesz sukces, niż że poniesiesz porażkę.
   Świat przyciąga Cię do światła, sukcesu i będzie to
   robił ciągle, aż go osiągniesz. Sukces i szczęście są dla
   Ciebie tak naturalne, jak woda dla oceanu.”
   Pozdrawiam!:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s